Ostatnia aktualizacja
02.04.2024 11:57

Osób online: 1





stat4u




Historia Cechu


Rzemiosło Wolsztyna i jego powiatu legitymuje się wiekowymi tradycjami. Istnieją podstawy, by sądzić, że już w XVI wieku powstały tu pierwsze cechy rzemieślnicze. Do najstarszych cechów należą: Cech Bednarzy, Cech Kołodziejów, Cech Stolarzy i Stelmachów, Cech Kowalsko-Ślusarski, Cech Szewców, Cech Krawców i Cech Piekarzy. Od października 1945 roku rzemieślnicy rejestrowali swoje zakłady w Referacie Przemysłowym Starostwa Powiatowego w Wolsztynie. Reaktywowały działalność istniejące przed wojną cechy rzemieślnicze i utworzyły Powiatowy Związek Cechów w Wolsztynie. Prezesem Powiatowego Związku został wybrany mistrz instalatorstwa sanitarnego, najbardziej aktywny organizator rzemiosła w powojennym okresie - Franciszek Masztalerz. Zasadnicze zmiany
w organizacji polskiego rzemiosła wprowadził dekret z 1948 r. o częściowej zmianie prawa przemysłowego. Wprowadził on obowiązek należenia rzemieślników do cechów rzemieślniczych i płacenia składek oraz obowiązek należenia cechów do okręgowych związków. Związki cechów zostały podporządkowane izbom rzemieślniczym. Ustalono 30 typowych cechów, w których zrzeszone zostało całe polskie rzemiosło.
W 1949 r. w organizacji rzemiosła powrócono do koncepcji cechów powiatowych, tworząc cechy rzemiosł różnych, zrzeszające rzemieślników wszystkich zawodów.


Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu, zarządzeniem z dnia 30 czerwca 1953 r. powołało Cech Rzemiosł Różnych w Wolsztynie i ustaliło skład komisarycznego Zarządu Cechu. Starszym Cechu został Franciszek Kramarek, który pełnił tą funkcję do końca 1953 r. Na wniosek Izby Rzemieślniczej w Poznaniu 22 kwietnia 1954 r. Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Wolsztynie został mianowany Franciszek Masztalerz.


W organizacji rzemiosła zaczęto nawiązywać do dawnych, niektórych tradycji cechowych. 10 czerwca 1955 r. na zebraniu informacyjnym rzemieślników w Wolsztynie, został wybrany Sąd Cechowy. To wszystko jednak nie przyniosło zasadniczych zmian. Dopiero uchwały Plenum KC w 1956 r. zmieniły na korzyść położenie rzemiosła. W ślad za tymi uchwałami zaczęto wydawać akty prawne, stopniowo poprawiające sytuację rzemiosła. Zostały rozwiązane dotychczasowe komisaryczne zarządy cechów. Władze cechu odtąd były wybierane przez samych rzemieślników.


9 grudnia 1956 r. w Wolsztynie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Cechu, na którym w tajnym głosowaniu wybrano władze Cechu. Starszym Cechu został Andrzej Kocąka.


W następnych latach już nie wszyscy członkowie Cechu, lecz delegaci, wybrani przez sekcje branżowe, wybierali na walnych zgromadzeniach władze cechowe. W latach 1957-1960 liczba zakładów rzemieślniczych zarejestrowanych w Cechu wzrosła do 309. W dniu 8 marca 1972 r. Sejm uchwalił ustawę o wykonywaniu i organizacji rzemiosła.Ustawa uregulowała kompleksowo wszystkie sprawy związane z organizacją i wykonywaniem rzemiosła.


Walne Zgromadzenie Delegatów Cechu w dniu 7 maja 1972 r. na wniosek Starszego Cechu, Andrzeja Kocąki, podjęło uchwałę budowy Domu Rzemiosła w Wolsztynie. Lokalizacja została uzgodniona z władzami terenowymi. Zatwierdzono projekt sfinansowania budowy. Ustalono składki miesięczne dla rzemieślników. Uzgodniono zasady współdziałania
i finansowania budowy ze Spółdzielnią Rzemieślniczą, która miała się mieścić również w nowym budynku. Komitet Budowy ukształtował się następująco: Przewodniczący- inŁarch. Józef Rogoziński. Rzemieślnicy budowali swój dom w latach, w których już występowały objawy zbliżającego się kryzysu gospodarczego. Potęgowały się trudności, występowały braki materiałowe, ludzi ogarnęło zniechęcenie. Dzięki jednak wytrwałości Zarządu i Komitetu Budowy praca posuwała się w szybkim tempie. W dniu 18 lipca 1974 r. przy udziale władz politycznych, administracyjnych i rzemiosła nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego. W dniu 9 grudnia 1979 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Rzemiosła przy ul. Słodowej. W latach 1980 - 1981 w organizacji wolsztyńskiego rzemiosła nie zaszły żadne zmiany. Zmieniono tylko sposób wybierania delegatów na Walne Zgromadzenie.


29 czerwca 1981 r na Walnym Zgromadzeniu Delegatów CRR zostały wybrane nowe władze cechowe. Starszym Cechu został wybrany Józef Mączkowski z Wolsztyna. Na zebraniu wiele ciepłych słów padło pod adresem ustępującego Starszego Cechu, Andrzeja Kocąki, który tę funkcję pełnił ofiarnie przez 25 łat. Zebrani zgotowali mu serdeczną owację i wybrali Honorowym Starszym Cechu. Starszy Cechu Józef Mączkowski pełnił tę funkcję przez
2 kadencje- do 1989 r.


W 195 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyło się odsłonięcie obelisku upamiętniającego to wydarzenie. Obelisk został wykonany w czynie społecznym przez wolsztyńskich rzemieślników.
17 kwietnia 1988 r. Prezydium Rady Izby Rzemieślniczej w Zielonej Górze przyznało Cechowi „Medal za zasługi w rozwoju Rzemiosła Lubuskiego".


Podczas Walnego Zgromadzenia w dniu 27 maja 1989 r. wybrano nowe władze samorządowe. Starszym Cechu został Zygmunt Gucze. Pomimo obecnej sytuacji gospodarczej kraju Wolsztyński Cech jest silną organizacją i zrzesza 525 zakładów.
Na Walnym Zgromadzeniu w roku 1997 zostały wybrane nowe władze samorządowe. Na Starszego Cechu wybrano Andrzeja Barskiego.
Okazuje się, że na rzemieślników można zawsze liczyć. W 1998 r. m.in. dzięki ich ofiarności w rekordowym czasie zbudowano nową kaplicę pw. Św. Józefa — patrona rzemieślników. Rzemieślnicy jako pierwsi wstawili się do pomocy. Ufundowali również naturalnej wielkości figurę z drewna, przedstawiającą sylwetkę patrona. W związku z tym wydarzeniem Rzemiosło Wolsztyńskie przyjęło dzień Patrona Rzemiosła - 19 marca - za swoje coroczne święto. W dniu tym po odprawionej mszy św. zostają zaproszeni na spotkanie
z rzemieślnikami władze miasta i powiatu.


Corocznie w ramach egzaminów czeladniczych Cech Rzemiosł Różnych w Wolsztynie przeprowadza prace remontowe i naprawcze na terenie szkół, przedszkoli i administracji samorządowej miasta, gminy i powiatu. Rzemieślnicy zrzeszeni w naszym Cechu sponsorowali swoimi usługami remonty w pomieszczeniach Służby Zdrowia i Oświaty.


Środowisko rzemieślnicze bierze również aktywny udział w życiu gospodarczym
i politycznym naszego regionu. Przykładem tego jest fakt, że w ławach Rady Miasta, Gminy
i Powiatu zasiadają nasi przedstawiciele. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy jest wspólne działanie rzemieślników naszego środowiska na arenie politycznej pod nazwą Wolsztyński Blok Wyborczy.
Na Walnym Zgromadzeniu 1998 r. Cech Rzemiosł Różnych został odznaczony Honorową Odznaką Rzemiosła nadaną przez Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie. W 2001 r. na Walnym Zgromadzeniu Cechu Rzemiosł różnych zostały wybrane nowe władze. Starszym Cechu na drugą kadencję został Andrzej Barski.


Obecnie w Cechu zrzeszonych jest około 207 zakładów rzemieślniczych, drobnej wytwórczości i świadczących usługi dla ludności. Przeważa branża samochodowa, budowlana i spożywcza. W zakładach tych, naukę rzemiosła, kończącą się egzaminem czeladniczym pobiera obecnie ponad 800 uczniów. Do zadań statutowych Cechu należy w szczególności utrwalanie więzi środowiskowych, postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodu, a także prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno - organizacyjnej, kulturalnej i gospodarczej, jak również reprezentowanie interesów swoich członków wobec organów administracji.


Wydrukuj tekst...


Copyright © Cech Rzemiosł Różnych www.cechwolsztyn.pl 2011 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: PRESSTU.PL